Zdrowie

niemiecka kasa chorych, ubezpieczenie zdrowotne w NiemczechPodejmując pracę, regularne studia lub zakładając działalność gospodarczą w Niemczech musisz się ubezpieczyć w kasie chorych (Krankenkasse). Od 1. stycznia 2009 osoby zameldowane w Niemczech są prawnie zobowiązane do zarejestrowania się w ustawowej (gesetzliche Krankenkasse) lub prywatnej (private Krankenkasse) kasie chorych. Polscy studenci ubezpieczeni w Polsce i przyjeżdżający tylko na wymiane studencką (Erasmus) nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu w niemieckiej kasie chorych.

Składki odprowadzane do prywatnej kasy rosną z wiekiem. W ustawowej kasie zależą one od wysokości pobieranego wynagrodzenia (dochodu). Obecnie składka odprowadzana do kasy chorych wynosi 15,5 % wynagrodzenia brutto. Składkę opłacają wspólnie pracownik i pracodawca. Pracownik obciążony jest w 8,2 % a pracodawca 7,3 %.

Osoby, które wybiorą ubezpieczenie w prywatnej kasie chorych, muszą mieć na uwadze, że po 55 roku życia nie będą mogli przejść do ustawowej kasy.

Przed upływem 18 miesięcy od momentu zgłoszenia nie można zmienić kasy chorych. Po upływie tego okresu, możesz w każdej chwili wypowiedzieć umowę swojej dotychczasowej kasie – zachowując okres wypowiedzenia dwóch miesięcy kalendarzowych. Potwierdzenie wypowiedzenia musisz przesłać do nowej kasy.

Od kilku lat współpracujemy z ustawową kasą chorych DAK-Gesundheit i polecamy ubezpieczyć się w tej kasie ze względu na serwis i świadczenia oferowane pacjentom. Za naszym pośrednictwem możesz bezpłatnie załatwić w j. polskim wszystkie sprawy dotyczące twojego ubezpieczenia zdrowotnego*.

Podpisałeś umowę o prace, założyłeś własną działalność gospodarczą w Niemczech, rozpoczynasz studia w Niemczech lub zamierzasz zmienić kase chorych? Wypełnij i wyślij do nas poniższy formularz. W ciągu 24 godzin skontaktujemy się z Tobą aby dopełnić wszelkich formalności związanych z Twoim członkowstwem w kasie chorych DAK. Wysłanie samego formularza nie zobowiązuje Cię do zawarcia ubezpieczenia.

Jestem zainteresowany ubezpieczeniem zdrowotnym w:

Imię *:

Nazwisko *:

Adres zamieszkania * (ulica, nr, kod pocztowy, miejscowość, kraj):

Adres e-mail *:

Telefon *:

* - Bezpłatna pomoc językowa jest oferowana tylko dla osób, które zameldują się do DAK wypełniając formularz zamieszczony na naszej stronie.

* - Dane obowiązkowe