Zasiłek rodzinny – Kindergeld. Zmiany od 1. stycznia 2016.

Aby od nowego roku otrzymać „Kindergeld”, należy podać kasie rodzinnej (Familienkasse) swój numer identyfikacji podatkowej (Steuer-Identifikationsnummer) oraz swojego dziecka, na które jest pobierany zasiłek. Wnioski złożone w nowym roku muszą zawierać już te numery. Osoby, które złożyły wniosek wcześniej, mają cały rok 2016 na dosłanie Steuer-ID.

Dzieci zamieszkałe na stałe w Polsce (których jedno z rodziców pracuje w Niemczech)  nie tracą z 01.01.2016 prawa do zasiłku ze względu na brak  Steuer-ID. W tym wypadku trzeba skontaktować się z kasą rodzinną i zapytać jakie dokumenty z Polski dostarczyć w celu potwierdzenia tożsamości dziecka.

Co mają zrobić rodzice, którzy są w ograniczonym stopniu opodatkowani w Niemczech i nie posiadają Steuer-ID?

Osoby dojeżdżający codziennie do pracy z Polski do Niemiec (tzw. Grenzpendler) są najczęściej opodatkowani w ograniczonym stopniu (beschränkt steuerpflichtig) i nie posiadają Steuer-ID. Pomimo braku zameldowania w Niemczech mogły one do tej pory pobierać zasiłek rodzinny na podstawie ustawy o zasiłku rodzinnym:  Bundeskindergeldgesetz. Najprostszym rozwiązaniem dla takich osób będzie złożenie wniosku w urzędzie skarbowym (Finanzamt) na opodatkowanie w nieograniczonym stopniu. Warunkiem jest miejsce zamieszkania w jednym z krajów UE i osiąganie dochodu min. 90 % w Niemczech. Wówczas zostaje też nadany Steuer-Identifikationsnummer.

Wniosek o opodatkowanie w nieograniczonym stopniu

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy w uzyskaniu zasiłku rodzinnego w Niemczech, skontaktuj się z nami!

Chcesz się dowiedzieć więcej o naszych usługach? Czytaj dalej.