Niemieccy pracodawcy mają informować o wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę

Niemiecka Minister do spraw rodziny – Manuela Schwesig (SPD) planuje w przyszłej ustawie zobowiązać niemieckich pracodawców do podania w ogłoszeniach o prace wysokości wynagrodzenia. Celem ustawy jest przede wszystkim zniesienie dyskryminacji kobiet, które w Niemczech zarabiają o 21,6 % (dane z 2014) mniej od meżczyzn.

Jeśli nowa ustawa zostanie zatwierdzona, pracodawca będzie musiał określić się już przy publikacji oferty pracy ile jest gotowy zapłacić przyszłemu pracownikowi.

Trzymamy kciuki za Panią Minister. Ustawa ta przyniesie korzyść nie tylko kobietom ale przede wszystkim obcokrajowcom, którzy podejmując pierwsze zatrudnienie w Niemczech często nie znają obowiązujących tutaj stawek i są gorzej wynagradzani.

Minister Schwesig dąży też aby wysokość wynagrodzenia w poszczególnych zakładach pracy była publikowana, tzn. każdy pracownik mógł się dowiedzieć ile zarabiają pozostałe osoby w firmie. Niestety zrzeszenie pracodawców w Niemczech nie popiera planów Pani Minister Schwesig. Nie będzie jej dlatego łatwo przeforsować tą ustawę.

Dla zainteresowanych tematem więcej informacji w artykule Zeit Online.