Masz problem z „GEZ”?

 

GEZ – kojarzy się Polakom z abonamentem RTV w Niemczech.

Każdy, kto jest nadal zameldowany w Niemczech i nie jest doinformowany na ten temat  powinien przeczytać ten artykuł.

Od 1.stycznia 2013 roku  każda zameldowana osoba w Niemczech  jest z zasady zobowiązana prawnie do uiszczenia opłaty  abonamentowej za użytkowanie odbiorników RTV. Obojętne jest czy faktycznie posiada radio i telewizor w domu. Jest zwolniona z opłaty, jeśli współlokator już płaci abonament RTV za mieszkanie do „GEZ”. W tym wypadku musi ten fakt zgłosić do „GEZ”.

Przed 2013r.   „GEZ”( Gebühreneinzugszentrale – jednostka uprawniona do pobierania abonamentu RTV) miała problemabonament RTV w Niemczechze ściąganiem składek. Wiele osób deklarowało, że nie posiada telewizora opłacając składke 5,76 € tylko za użytkowanie radia lub komputera. Dlatego niemiecki ustawodawca postanowił zamknąć tą luke, ustalając abonament RTV na każde mieszkanie. Oznacza to, każde mieszkanie jest obłożone teraz miesięczna opłata RTV w wys. 17,50 €. Jedna osoba płaci abonament w mieszkaniu.

„Wywinąć się” od opłaty nie można ponieważ każdy urząd meldunkowy informuje „GEZ” zaraz po zameldowaniu się. W krótkim czasie po meldunku przychodzi poczta od „GEZ”, której nie wolno ignorować. Niezależnie od urzędu meldunkowego, sami powinniśmy niezwłocznie zgłosić meldunek „GEZ”.

Gdzie leży problem?

Nie wiele Polaków wie, że przy zakończeniu pracy lub innego rodzaju pobytu w Niemczech i powrocie do Polski należy się wymeldować i zgłosić do „GEZ”  ten fakt na piśmie (listem poleconym na dowód załączając potwierdzenie wymeldowania). Inaczej pozostajemy dla „GEZ” płatnikami. Po ponownym powrocie do Niemiec i zameldowaniu się w nowym miejscu „GEZ” wysyła nakaz zapłaty wstecz za wszystkie nieopłacone miesiące podczas zameldowania.

Dlatego pamiętaj zawsze o wymeldowaniu, jak wyprowadzasz się z Niemiec!

W niektórych urzędach można wymeldować się przez Internet lub wysyłając pismo. Chciałbyś zasięgnąć więcej informacji na ten temat, skontaktuj się z nami.
Przeczytaj też koniecznie: O czym należy pamiętać przy rozwiązaniu umowy o prace i powrocie do Polski?