Lebenslauf – CV po niemiecku

Kilka rad na temat sporządzenia CV po niemiecku – Lebenslauf:

CV, życiorys po niemiecku

  • „Lebenslauf” (CV w j. niemieckim) powinien być sporządzony z myślą o stanowisku, na które aplikujemy. Informacje o wykształceniu lub doświadczeniu zawodowym, które nie mają nic wspólnego z aktualną ofertą pracy lepiej pominąć. Np. jeśli staramy się o prace jako pomocnik magazynowy, informowanie w CV o skończonych studiach prowadzi raczej do odrzucenia aplikacji ze względu na „przekwalifikowanie”. Tak samo informacje o wcześniejszym zatrudnieniu powinny być na temat i mieć związek z oczekiwaniami przyszłego pracodawcy.
  • CV musi być aktualne, zalecane jest załączenie profesjonalnie do tego celu wykonane zdjęcie (Bewerbungsfoto). Jeśli nie posiadamy takiego zdjęcia, lepiej wysłać CV bez zdjęcia! Zdjęcia zrobione telefonem komórkowym (selfie), z wakacji itd. powodują, że życiorys wędruje prosto do kosza.
  • „Lebenslauf” nie może zawierać luk! Okresy zatrudnienia musimy określić miesiącem i rokiem. Dłuższe przerwy w zatrudnieniu musimy korzystnie opisać np. w formie ukończonych szkoleń, opieki nad dzieckiem itp.
  • W Niemczech częste zmienianie pracy (co kilka miesięcy nowy pracodawca) jest negatywnie odbierane. Pisząc CV musimy zwrócić na to uwagę.
  • Przy długoletnim doświadczeniu CV nie powinno przekraczać dwóch stron. Informacje, gdzie i kiedy kończyliśmy szkołę podstawową, możemy sobie darować. Niemieckiego pracodawcę interesują tylko te informacje o wykształceniu i wcześniejszym zatrudnieniu, które mają powiązanie z nowymi obowiązkami.
  • Nie tłumaczymy CV na j. niemiecki za pomocą internetowych programów typu google translater! Kompromitacja nie jest w naszym interesie.  Jeśli w firmie, do której aplikujemy, pracują już osoby polskojęzyczne, korzystniej jest w takim wypadku wysłać CV w j. polskim.

Jeśli nie znasz perfekcyjnie j. niemieckiego i nie masz doświadczenia w aplikowaniu na stanowiska w Niemczech, zleć napisanie CV po niemiecku dla Ciebie ekspertom. Zapoznaj się z naszymi usługami!