Kirchensteuer czyli podatek kościelny w Niemczech

Kirchensteuer, Abzüge, Lohnsteuer, Gehaltsabrechnung, Finanzamt

Nie wiele osób po przyjeździe do Niemiec wie, że podanie przy meldunku informacji o przynależności np. do Kościoła Katolickiego wiąże się z obowiązkowym odprowadzaniem podatku kościelnego rozliczanego w ramach wynagrodzenia. Często urzędnicy nie pytają się nawet o wiarę tylko klasyfikują „z urzędu” Polaków jako członków Kościoła Katolickiego.

Stawka podatku kościelnego wynosi w Bayern i Baden-Württemberg 8 % a w pozostałych landach 9 % podatku dochodowego (Einkommenssteuer). Tylko osoby rozliczające się z fiskusem w ograniczonym stopniu (beschränkt Steuerpflichtige) nie odprowadzają podatku kościelnego.

Jeśli nie chcemy płacić podatku kościelnego, musimy wystąpić z Kościoła, do którego przynależymy. W tym celu udajemy się dla nas miejscowo właściwego sądu rejonowego (Amtsgericht). Za okazaniem dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz zaświadczenia o meldunku (Meldebescheinigung) i dokonaniem opłaty (w Berlinie 30 €) zostaniemy wymeldowani z Kościoła. Wcześniejsze ustalenie terminu w sądzie nie jest konieczne, wystarczy przyjść w godzinach otwarcia sądu.

Amtsgericht przekazuje z urzędu informacje o naszym wystąpieniu z Kościoła (Kirchenaustritt) do bazy danych urzędu skarbowego (ELStAM). Zaświadczenia o wystąpieniu z Kościoła nie musimy dalej pracodawcy przedkładać ale powinniśmy je starannie zachować.

Dodatkowe info na ten temat oraz adresy i godziny otwarcia sądów rejonowych znajdziecie na stronie: http://www.kirchenaustritt.de/