E-Mail-Bewerbung

erfolgreich online bewerben scribble

Przesłanie życiorysu i listu motywajcyjnego w j. niemieckim odbywa się najczęściej drogą elektroniczną. We wszystkich ogłoszeniach opublikowanych w internecie prosi się o przesłanie dokumentów na adres e-mail.

Kilka uwag, o których warto pamiętać wysyłając swoje podanie o prace  w Niemczech:

  • Tak jak listu motywacyjnego nie piszemy anonimowo, tak samo nie wysyłamy maila anonimowo (Sehr geeghrte Damen und Herren,…) Jeśli nie znamy osoby kontaktowej, która będzie rozpatrywała nasze podanie o prace, nie pozostaje nam nic innego jak zadzwonić do firmy i zapytać sie o nią.
  • Wszystkie dokumenty (CV, list motywacyjny, świadectwa) wysyłamy złączone  w jednym pliku pdf. W internecie są dostępne bezpłatnie kreatory ( np. PDF24 Creator), za pomocą których możemy łączyć dokumenty pdf w jeden plik.
  • Nie polecam wysyłania dokumentów w formacie word lub rtf. Layout i format nie zostają często zachowane przy przekazaniu danych. Poza tym osoba otrzymująca może wprowadzić zmiany w pliku.
  • Dokumenty wysyłamy z wiarygodnie brzmiącego adresu e-mail, najlepiej zawierającego w nazwie imie i nazwisko kandydata/kandydatki, np. anna.kowalska@gmail.com. Podanie o prace wysłane z adresów typu: superblondynka@buziaczek.pl nie jest pewnie też w Polsce brane na poważnie, tym bardziej w Niemczech.
  • CV, list motywacyjny i pozostałe dokumenty wysyłamy jako załącznik. Sama treść maila może wyglądać następująco:

Sehr geeehrte Frau….., 

anbei erhalten Sie meine Bewerbungsunterlagen als PDF-Dokument.

Mit freundlichen Grüßen

Anna Kowalska

Na zakończenie polecam obejrzeć youtube-film Augsburger Allgemeine: