„Bewerbungsfoto” czyli po niemiecku zdjęcie do CV.

Jeśli nie masz zdjęcia profesjonalnie wykonanego przez fotografa, nie przesyłaj go lepiej niemieckiemu pracodawcy!

Z doświadczenia wiemy, ze wiele kandydatów z Polski nie przywiązuje wagi do tego tematu i załącza zdjęcia, jakie akurat ma pod ręką – zrobione na ostatnich wakacjach lub w domu na kanapie. Na niemieckim CV taki format jest absolutnie niedopuszczalny i przekreśla kandydata już na wstępie.

Jeśli mieszkasz w Niemczech, udaj się do fotografa i poproś o wykonanie „Bewerbungsfoto”. Każdy zakład oferuje wykonanie takiego rodzaju zdjęć. Niektóre zakłady nawet wyspecjalizowały się w tej dziedzinie.

Zdjęcia do CV mają większy format ( 4,5 X 6,5 cm lub 5 x 7,5 cm) od np. zdjęć do dowodu. Zakłady fotograficzne w Polsce nie oferują wprawdzie zdjęć do życiorysu (widocznie nie ma na to zapotrzebowania). Mimo to można poprosić fotografa o wykonanie zdjęcia w takim formacie.  Przykładowo pokazujemy zdjęcie, które spełnia niemieckie wymogi:

Bewerbungsfoto, zdjęcie do CV

Nie zapomnijmy przygotować się odpowiednio do zdjęcia.  Ubieramy się w ten sam sposób, jakbyśmy szli na rozmowe kwalifikacyjną, czyli klasycznie.

Ostatnim ratunkiem może być zdjęcie do dowodu, pod warunkiem, że jest w miarę aktualne, ubrani jesteśmy bez zatrzeżeń i wyszliśmy na zdjęciu pozytywnie (tzn. sympatycznie).

Jeśli nie mamy takiego zdjęcia i nie chcemy lub nie mamy czasu zrobić nowego, wysyłamy CV w j. niemieckim bez zdjęcia. Od wprowadzenia w Niemczech ustawy o równym traktowaniu (AGG) niemieckie firmy nie mogą żądać od kandydatów zdjęć. Mimo to wysłanie cv ze zdjęciem jest nadal mile widziane i dodatkowym plusem podczas selekcji.

Starasz się o pracę w Niemczech? Zleć nam przygotowanie twojej kandydatury!